Według IMD World Competitiveness Ranking – rankingu mierzącego konkurencyjność państw i publikowanego corocznie przez International Institute for Management Development, w ubiegłym roku Polska znalazła się na 43 pozycji z 64 badanych gospodarek. Co prawda poprawiliśmy swoją pozycję o 7 miejsc w stosunku do roku poprzedniego, jednak wciąż jesteśmy poniżej miejsc, które zajmowaliśmy jako gospodarka przed rokiem 2020. Czy dotacje na rozwój przedsiębiorstwa mogą coś w tej materii zmienić?
Polska gospodarka znajduje się w ciekawym miejscu. Polski PMI (dla przemysłu, dla usług nie jest w Polsce mierzony), wyniósł w lutym 2024 47,9 punktu, a więc teoretycznie znajduje się w obszarze recesji. Jednak powoli pnie się on do góry, co oznacza, że menadżerowie operacyjni nabierają optymizmu. Potwierdzają to inne statystyki – jeśli spojrzymy na raport, który KPMG przygotowało pod koniec ubiegłego roku razem z Klubem CFO, to wśród priorytetów CFO na ten rok niewątpliwie znajdują się inwestycje. Polska gospodarka zaczyna więc myśleć o ekspansji, która może być związana z kilkoma aspektami:
- Powrót globalnej gospodarki na ścieżkę wzrostu to szansa dla wszystkich jej uczestników
- Globalizacja przeżyła swego rodzaju szok – mamy do czynienia z ruchami odwrotnymi, a reshoring sprawia, że lokalni gracze zaczynają szukać swojego miejsca
- Jako kraj aspirujący do grona gospodarek rozwiniętych mamy świadomość, że konkurencyjność musi się wiązać ze wzrostem produktywności
- Branże, w których jesteśmy najbardziej konkurencyjni chcą ten stan rzeczy utrzymać lub wzmocnić
- Firmy szukają możliwości sfinansowania m.in. transformacji cyfrowej, która wesprze wymienione wcześniej punkty
Żyjemy w świecie niełatwych uwarunkowań geopolitycznych i wysokiego kosztu pieniądza. Polski ekosystem ekonomiczny jest już bardziej postrzegany w kategoriach młodej gospodarki dorzałej (jakkolwiek dziwnie by to nie brzmiało), niż gospodarki rozwijającej się. Polscy przedsiębiorcy coraz częściej widzą swoją szansę w zwiększaniu innowacyjności i wydajności pracy. To właśnie wydajność i efektywność zaczyna decydować o konkurencyjności na światowych rynkach, zastępując niskie koszty pracy. Inwestycje dają możliwość osiągania średnio- i długoterminowych korzyści, jednak w krótkim terminie mogą być niełatwe z uwagi na brak wystarczających zysków, które można reinwestować lub drogi i trudny w pozyskaniu kapitał pożyczkowy. W sukurs mogą jednak przyjść środki pochodzące z funduszy publicznych lub stanowiące zwrot części zainwestowanych środków na skutek ulg podatkowych.
Blokada środków unijnych spowodowała sporo zmian, bowiem strumień środków publicznych niemal wysechł. Miało to sporo reperkusji, między innymi zamarł sektor funduszy VC, co z kolei najbardziej odczuły innowacyjne firmy i start-upy. Odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy daje nowe możliwości, jednak system aplikowania o środki wymaga pewnego doświadczenia w poruszaniu się. Warto więc poświęcić nieco czasu na przybliżenie możliwości, które stoją przed firmami.
Poszukiwanie dróg dofinansowania do innowacyjnych przedsięwzięć, to nie tylko bezpośrednio pozyskiwane fundusze, to także możliwość uzyskania ulg podatkowych. Ich pozyskanie niekoniecznie musi być skomplikowanym procesem, jednak CFO powinni mieć świadomość, gdzie rozpocząć poszukiwania i w którym z obszarów kryje się największy potencjał. Podczas webinarium Klubu CFO mieliśmy przyjemność poszerzenia horyzontów CFO w tym zakresie, dzięki prezentacji zaproszonego gościa, którym był Kiejstut Żagun – Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego KPMG, Szef Zespołu ds. Innowacji, Ulg i Dotacji.
Webinarium Klubu CFO poświęciliśmy narzędziom fiskalnym oraz dotacjom wspierającym rozwój firm m.in. w obszarach:
- inwestycji w moce produkcyjne,
- rozwoju produktów i technologii,
- digitalizacji, robotyzacji i AI,
- ESG, zielonej gospodarki.
Możliwości finansowania, o których rozmawialiśmy, to instrumenty takie, jak: ulga podatkowa na B+R, Polska Strefa Inwestycji, granty krajowe oraz EU.
Webinarium odbyło się w ramach Klubu CFO organizowanego przez ICAN Institute.
Zainteresowały Cię kwestie poruszone w moim artykule i chcesz porozmawiać o tym, w jaki sposób mogę pomóc finansom Twojej firmy?
Zapraszam do kontaktu ze mną. Zajmuję się:
- Organizacją finansów firm
- Analizą oraz optymalizacją rentowności i płynności
- Wdrażaniem controllingu i raportowania finansowego
- Wdrażaniem planowania i budżetowania
- Dostarczaniem informacji i rekomendacji do podejmowania decyzji biznesowych
- Wspieraniem firm, jako zewnętrzny CFO
- Szkoleniami z zakresu finansów