Kwestie związane z ESG są obecnie wysokim priorytetem dla właścicieli i zarządów firm. Istotność tej tematyki dla partnerów biznesowych CFO oznacza, że dla niego samego również będą one jednym z dominujących obszarów, którym musi poświęcić swój czas w nadchodzących miesiącach. Wprowadzana w życie Dyrektywa CSRD Unii Europejskiej, już od 1 stycznia 2024 r. narzuci bowiem niektórym firmom obowiązki związane z raportowaniem ESG.
Będzie to oznaczało dodatkowe obowiązki dla działów finansowych, które należy jednak poprzedzić upewnieniem się, że organizacja dobrze rozumie swoje parametry ESG i jest w stanie zapewnić właściwe dane do raportów. Niezależnie od tego, w otoczeniu biznesowym rośnie świadomość i potrzeba ładu w zakresie środowiskowym, społecznym oraz związanym z jakością zarządzania. Kwestie ESG mają coraz większe znaczenie w zarządzaniu relacjami z interesariuszami, a rola CFO, jako współtworzącego strategię firm w tym zakresie, systematycznie rośnie.
O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG oraz o korzyściach z posiadania strategii zrównoważonego rozwoju, rozmawialiśmy wraz z ekspertami podczas webinarium Klubu CFO.
Podczas spotkania poruszyliśmy m.in. kwestie:
- Jakie są istotne kamienie milowe związane z wejściem w życie Dyrektywy CSRD i w jaki sposób firmy powinny się do nie należycie przygotować?
- Jakie kryteria klasyfikacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju narzuca działalności gospodarczej i inwestycyjnej środowiskowa Taksonomia UE?
- W jaki sposób firmy powinny budować swoją strategię rozwoju w świetle ESG, strategii dekarbonizacji i zielonych inwestycji?
- W jaki sposób firmy mogą wykorzystać strategię ESG do budowania przewagi konkurencyjnej?
Webinarium odbyło się w ramach Klubu CFO organizowanego przez ICAN Institute.
Zainteresowały Cię kwestie poruszone w moim artykule i chcesz porozmawiać o tym, w jaki sposób mogę pomóc finansom Twojej firmy?
Zapraszam do kontaktu ze mną. Zajmuję się:
- Organizacją finansów firm
- Analizą oraz optymalizacją rentowności i płynności
- Wdrażaniem controllingu i raportowania finansowego
- Wdrażaniem planowania i budżetowania
- Dostarczaniem informacji i rekomendacji do podejmowania decyzji biznesowych
- Wspieraniem firm, jako zewnętrzny CFO
- Szkoleniami z zakresu finansów