Inwestycje IT, chmura i nowe technologie, to tematy, które coraz częściej pojawiają się w orbicie zainteresowania zarządów, w tym CFO.
Partner Klubu CFO, firma Polcom podjęła się diagnozy i próby prognozy tego obszaru, a wyniki zostały zebrane w ramach raportu przygotowanego we współpracy z redakcją Computerworld pod hasłem „Transformacja cyfrowa sektora MŚP w latach 2024-2026. Inwestycje IT, chmura i nowe technologie”. Badanie sprawdzało wpływ inwestycji w technologie informatyczne na małe i średnie przedsiębiorstwa. W obliczu zmieniającego się otoczenia gospodarczego oraz postępu technologicznego, MŚP kierują swoje plany inwestycyjne w rozwój narzędzi wzmacniających kompetencje cyfrowe oraz outsourcing IT.
Analiza przeprowadzona w raporcie objęła plany inwestycji w obszarze IT, które dzieją się i/lub mają zostać przeprowadzone w sektorze MŚP w okresie 2024-2026. Badanie uwzględniało również efekty zmian podjętych w kontekście pandemii COVID-19 oraz inwestycji w obszarze IT z uwagi na pełnoskalową wojnę za wschodnią granicą Polski oraz aktualne wyzwania związane z zagrożeniami cybernetycznymi.
Celem raportu było zrozumienie dynamiki inwestycji w technologie informatyczne przez MŚP, w szczególności w cloud computing i cyberbezpieczeństwo oraz ocena ich skuteczności w kontekście transformacji cyfrowej, czy też adaptacji do zmieniającego się otoczenia biznesowego.
Wydarzenie, które miałem przyjemność prowadzić, było prezentacją wstępnych wniosków z raportu, połączonym z debatą ekspercką. Gośćmi Klubu CFO i firmy Polcom byli:
💼 Robert Czarniewski – CFO oraz Wiceprezes Polcom
💼 Tomasz Popko – Country CFO w Randstad Polska
💼 Dagmara Wojnar – Partner Associate, Head of CFO Advisory KPMG w Polsce
💼 Angelika Żbikowska – Ekspertka Centrum Kompetencji Funduszy Unijnych w Banku Millennium
Dyskusja oraz główne tezy raportów dotyczyły 8 głównych obszarów:
1. Wpływ na inwestycje w obszarze IT
Dane z raportu – największy wpływ na zahamowanie inwestycji w obszarze IT miały:
- wzrost cen energii, presja cenowa i ogólna inflacja (52%)
- ryzyko recesji, przy wysokiej niepewności gospodarczej i geopolitycznej (46%)
- nawet co czwarta firma potrafiła przełożyć te negatywne zjawiska na bodźce zachęcające do poszukiwania optymalizacji, np. w zużyciu energii czy też szanse rozwoju
2. Wpływ długu technologicznego na rozwój firm i ich podejście do niego
Dane z raportu:
- 36% respondentów było zdania, że istniejący dług zahamował projekty IT.
- 39% osób wyraziło przeciwne zdanie, twierdząc że przyczynił się on do przyspieszenia inwestycji w tym obszarze.
- 52% małych i średnich firm ogranicza dług technologiczny przez łatanie braków w sytuacjach kryzysowych, a więc inwestując wyłącznie w miarę potrzeb.
- 43% średnich przedsiębiorstw realizuje coroczne budżety, aby ograniczać ryzyko narastania długu technologicznego.
3. Determinanty innowacyjności w IT / Innowacje w IT, jako klucz do konkurencyjności
Dane z raportu:
- 41% firm przyspieszyło inwestycje za sprawą wymagań nakładanych przez prawo i regulatorów. To pokłosie wchodzącego w życie w drugiej połowie roku rozporządzenia dotyczącego cyberbezpieczeństwa NIS2 czy odsuniętej nieco w czasie konieczności dołączenia do systemu KseF, do czego wiele firm zaczęło już intensywne przygotowania
- Jednocześnie zaledwie 13% firm ma wystarczające zasoby obliczeniowe i ludzkie, aby zachować konkurencyjność na rynku
4. Planowane inwestycje 2024-2026
Dane z raportu:
- 11% firm zakończyło sukcesem całość lub większość podjętych przedsięwzięć inwestycyjnych w 2023
- 30% małych i średnich firm zwiększy w 2024 roku poziom inwestycji w technologie cyfrowe.92% ankietowanych przyznało, że największego doinwestowania wymaga obszar zapewnienia cyberbezpieczeństwa i ciągłości działania.
- 86% organizacji musi pilnie wygospodarować wolne środki na ochronę i backup danych, a kolejne 77% na monitoring systemów i aplikacji
- 53% Organizacji planuje zwiększyć w najbliższych miesiącach budżety na wdrażanie nowych technologii i innowacji
5. Cyberbezpieczeństwo – inwestycje, technologia, człowiek
Dane z raportu:
- 72% firm zwiększy w latach 2024/2025 nakłady na cyberbezpieczeństwo i zachowanie ciągłości działania. Dla 92% firm zapewnienie cyberbezpieczeństwa jest obszarem kluczowych inwestycji.
- W ostatnim czasie 59% organizacji zauważyło wyraźny wzrost prób ataków, choć tylko 11% menedżerów IT było skłonnych przyznać, że ich firma odnotowała jedno lub wiele poważnych naruszeń bezpieczeństwa.
- Zaskakuje stosunkowo niskie zaangażowanie firm w budowanie świadomości pracowników. Tylko 39% badanych podmiotów nadało wysoki priorytet temu obszarowi.
6. Inwestycje w chmurę obliczeniową – pilne i ważne
Dane z raportu:
- 62% przedsiębiorstw planuje inwestycje w chmurę obliczeniową do końca 2026 roku.
- Powody migracji to wyższa skalowalność (73%) oraz wydajność (56%) systemów uruchamianych w zasobach zewnętrznego dostawcy.
- Inne: usprawnić procesy biznesowe (78% wskazań), zoptymalizować koszty (56%) oraz skrócić czas wprowadzania produktów na rynek (35%).
- Chmura, ułatwiając wprowadzanie innowacji, np. z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji czy analityki danych, bezpośrednio napędza rozwój biznesu.
7. Benefity z inwestycji w IT
Dane z raportu:
- Inwestycje IT pozwalają małym i średnim przedsiębiorstwom spodziewać się korzyści w postaci obniżenia kosztów funkcjonowania firmy, np. oszczędność energii (66%), zwiększenia zadowolenia klientów (43%) czy nowych, lepszych możliwości budowania przewag konkurencyjnych (49%).
8. Outsourcing usług IT
Dane z raportu:
- 95% Małych i średnich firm planuje utrzymanie wydatków na chmurę obliczeniową w nadchodzących latach
- Security as a service
- 86% firm planuje utrzymanie wydatków na outsourcing usług IT
- 92% firm planuje utrzymanie wydatków na pozyskiwanie pracowników i wynagrodzenia
Zainteresowały Cię kwestie poruszone w moim artykule i chcesz porozmawiać o tym, w jaki sposób mogę pomóc finansom Twojej firmy?
Zapraszam do kontaktu ze mną. Zajmuję się:
- Organizacją finansów firm
- Analizą oraz optymalizacją rentowności i płynności
- Wdrażaniem controllingu i raportowania finansowego
- Wdrażaniem planowania i budżetowania
- Dostarczaniem informacji i rekomendacji do podejmowania decyzji biznesowych
- Wspieraniem firm, jako zewnętrzny CFO
- Szkoleniami z zakresu finansów